obrazy z mchu

Sztuka natury – zielone obrazy z mchu

Wszelkiego rodzaju rośliny odgrywają bardzo istotną rolę w aranżacji wnętrz. Dla tych, którzy nie mają ogródka czy nawet balkonu rośliny wewnętrzne mogą stać się jedynym kontaktem z naturą. Sprawiają, że wasze wnętrza stają się miejscami bardziej spokojnymi a jednocześnie tworzą przestrzeń bardziej naturalną, która w niesamowity sposób wpływa na wasz nastrój, umysł czy zdrowie.

Poza standardowymi roślinami w doniczkach możesz w swoich wnętrzach stworzyć tz. Ogród wertykalny a jedną z roślin, którą możecie wykorzystać jest mech. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że mchu nie trzeba podlewać ani podcinać co powinno znaleźć uznanie wśród tych osób, które cenią sobie jak największą dozę swobody i czasu tylko dla siebie. Dzisiaj pokażemy wam czym są obrazy z mchu.

Zielone obrazy z mchu – jaki mech wybrać?

Przy tworzeniu zielonych obrazów najczęściej stosowanym mchem jest mech chrobotem nazywany również czasami reniferowym. Powszechnie występuje w w obu Amerykach oraz Azji i Europie. Można spotkać go również w Polsce aczkolwiek objęty jest częściową ochroną więc nie należy go zrywać. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie już gotowego mchu z tego względu, że jest on pokryty np. gliceryną, która powoduje „uśpienie” roślin czyli powoduje zanik ich wzrostu przez co nie będzie konieczności jego przycinania w przyszłości. Dodatkowo zabieg ten sprawia, że mech nie będzie tracił koloru i stanie się ozdobą mieszkania na lata.

Jeśli jesteś zainteresowany mchem dekoracyjnym, zapraszamy do zapoznania się z ofertą strony Luiziano.com

Potrzebne materiały:

◉ mech chrobotek (do kupienia w sklepach lub w Internecie – nie zrywamy go sami)

◉ rama jak do obrazu

◉ płyta korkowa, która posłuży do mocowania mchu

◉ klej florystyczny oraz klej polimerowy

◉ taśma dwustronna, która posłuży do przymocowania korka do ramy

Jak wykonać obraz?

Wykonanie takiego obrazu jest bardzo proste a ostateczna forma zależy od was. W pierwszej kolejności bierzecie płytę korkową grubości 3 mm i wycinacie z niej kształt lub kształty, które wam się podobają. Następnie za pomocą taśmy dwustronnej oraz kleju polimerowego przyklejacie korek do waszej ramy. Gdy to już macie za sobą, możecie przy pomocy kleju florystycznego przykleić mech do podkładu korkowego. Ten sam kawałek mchu z różnych stron może wyglądać inaczej więc dodatkowo daje to wam więcej możliwości.

Jak widzicie, wykonanie takiego obrazu jest bardzo proste. Może mieć on formę wiszącą. Wystarczy przyczepić do haczyki do ramy ale równie dobrze może być wykonany w dowolny sposób np. w czymś w rodzaju skrzyni opartej o ścianę.

Jak dbać o mech w obrazie?

Tak jak wyżej już wspomnieliśmy, zakupiony w sklepie lub Internecie chrobotek pokryty jest gliceryną przez co wygląda świetnie a dodatkowo nie będzie wam rósł. W takim wypadku wasz obraz nie będzie wymagał od was żadnej ingerencji ani środków.

Możliwe jest również użycie żywych porostów. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Zalety obrazu z mchu

◉ nie trzeba go podlewać – mech chrobotek pobiera wilgoć z powietrza więc świetnie możesz sprawdzić się w łazience. Jeżeli natomiast zostawicie go w bardzo suchym pomieszczeniu możecie od czasu do czasu spryskać go wodą

◉ bardzo świeży i żywy wygląd przez lata

◉ nie trzeba stosować żadnych nawozów czy środków wspomagających rośliny

◉ nie  potrzebuje dużej ilości światła przez co możesz być zostawiony z dala od okiem czy w ciemnej łazience

◉ duża zaletą zwłaszcza dla alergików jest fakt, że nie osadza się na nim kurz

1 pomyślał o "Sztuka natury – zielone obrazy z mchu"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kosz
Przewiń do góry