...
Pielęgnacja podłóg i ścian

Pielęgnacja podłóg i ścian wykonanych z betonu architektonicznego

Tak jak każdy inny materiał, ściany czy podłogi wykonane z betonu architektonicznego muszą być odpowiednio pielęgnowane. Porowata struktura sprawia, że łatwiej osadzają się zabrudzenia. Rzadziej niż na tynkach pojawia się za to grzyb i pleśń. Jest to możliwe zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach np. w łazience.

Czyszczenie i pielęgnacja betonu architektonicznego stosowanego wewnątrz budynku

Ściany i podłogi wykończone wspomnianym betonem należy czyścić na sucho za pomocą ściereczek lub odkurzaczy. Jeśli zabrudzenia są znaczne i to nie wystarczy można spróbować użyć wody z mydłem, które nie zawiera amoniaku. Należy tutaj pamiętać, że zwykle mydło stosowane w łazience nie nadaje się do czyszczenia betonu architektonicznego. Tym bardziej należy unikać środków chemicznych np. płyny do mycia podłóg. Dodatkowym rozwiązaniem, które pomoże w usuwaniu plam olejowych to zastosowanie łagodnych środków kwasowych.

Drugim elementem zaraz obok standardowego czyszczenia betonu jest jego konserwacja za pomocą specjalnych impregnatów. Jest to o tyle istotne, że środki te mają nie dopuścić do powstawania drobnych uszkodzeń betonu jak i jego pylenia co jest szczególnie niebezpieczne w zamkniętych pomieszczeniach. Należy również pamiętać, że nie każdy środek impregnujący będzie prawidłowy. Można stosować produkty przeznaczone do użytku wewnętrznego.

W momencie, w którym pojawią się jednak pierwsze drobne uszkodzenia na posadzkach warto zastosować wypełnienia zawierające żywice lub środki mineralne. Są to z reguły środki szybko schnące i jednocześnie proste w zastosowaniu. Uszkodzenia na ścianach można zniwelować za pomocą wypełniaczy epoksydowych. Pozbawione są one silnego zapachu a jednocześnie są nieszkodliwe dzięki czemu nie będziecie zmuszeni do wyłączenia z użytkowania całego pomieszczenia.

Beton architektoniczny stosowany na zewnątrz. Pielęgnacja w zimie i lecie

Pielęgnacja podłóg i ścian z betonu stosowanego na elewacji zewnętrznej odbywa się w inny sposób ze względu na czynniki pogodowe. Inaczej będzie to wyglądać w czasie upalnego, suchego lata a inaczej w mroźną zimę. Warto aby renowacja betonu w zimie miała stosowne zabezpieczenia cieplne zwłaszcza w miejscach, w których zbiera się woda roztopowa. Najczęściej wystarczy zastosować materiały okrywowe w miejscach, które są najbardziej narażone na uszkodzenia.

Pielęgnacja betonu w lecie to najczęściej prace zabezpieczające. Jeżeli beton zostanie prawidłowo zaimpregnowany pozwoli to uniknąć uszkodzeń w zimie. Impregnat nie tylko zabezpiecza przed wilgocią ale również wypełnia drobne rysy i uszkodzenia dzięki czemu wzmacnia całą strukturę. Beton stosowany na zewnątrz zwłaszcza w ogrodzie narażony jest również na pojawianie się mchu czy pleśni. Na szczęście większość środków, które im przeciwdziałają nie szkodzą powierzchniom betonowym.

Więcej na temat konserwacji betonu w zimie znajdziesz TUTAJ.

Porady dotyczące napraw betonu

Jednym z najtrudniejszych aspektów dbania o beton jest jego naprawa. Z biegiem lat mogą pojawiać się drobne pęknięcia, które niezabezpieczone będą powiększać się z biegiem czasu. Gdy uszkodzenia są już poważne nie obejdzie się bez zatrudnienia specjalistycznej firmy natomiast gdy uszkodzenia są jeszcze drobne możecie naprawić to sami.

Istnieją tak naprawdę dwa główne sposoby naprawy betonu. Gdy pojawiły się pierwsze drobne pęknięcia włosowate a ich szerokość nie przekracza 10 mm możecie naprawić to za pomocą niedrogich uszczelniaczy akrylowych lub silikonowo-akrylowych o konsystencji pasty. Ta metoda sprawdzi się tylko przy drobnych pęknięciach. Jeżeli natomiast uszkodzenie jest poważniejsze można spróbować wypełnić je cementem akrylowym lub materiałem cementowo-polimerowym. Ubytki należy zatynkować a w następnych kroku wyszlifować. Tynkowanie może okazać się również niezbędne gdzie nastąpi uszkodzenie mechaniczne.

Kolejnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w usuwaniu uszkodzeń jest tz. głębokie szlifowanie betonu. Pozwala ono na usunięcie odprysków ale również w konsekwencji na uzyskanie nowej, ciekawej faktury. Jeżeli natomiast nie zależy wam na efektach wizualnych a po prostu chcecie naprawić ubytki pamiętajcie, że wycięty kawałek betonu musi mieć foremny kształt najlepiej kwadrat oraz wycięcie musi być odpowiednio głębokie i oczyszczone. Sprawi to, że warstwa nowego betonu nie będzie zbyt cienka i nie uszkodzi się w krótkim czasie.

Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem betonu architektonicznego w waszych domach, zachęcamy do zapoznania się z ofertą na luiziano.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kosz
Przewiń do góry
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.