Palisada betonowa

Palisada betonowa – czym jest i gdzie są stosować?

Bardzo ważnym elementem aranżacji ogrodu ale często pomijanym lub umniejszanym są różnego rodzaju formy ogrodzeń, obrzegowań lub palisad. Wykonuje się je z różnych materiałów aczkolwiek ze względu na dużą wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne najlepiej wykorzystać do tego beton. Jest to bardzo ważny element ze względów estetycznych ale co ważniejsze spełnia również szereg zadań praktycznych jak np. podtrzymywanie skarp czy oddzielenie trawników od chodników czy podjazdów.

Czym jest palisada betonowa?

Palisada jest elementem małej architektury ogrodowej. Tworzy ona zazwyczaj małe elementy konstrukcyjne, które mają duży wpływ na estetykę jak i całe ukształtowanie waszego ogrodu. Dostępne są one na rynku w różnych kolorach, kształtach a i proces produkcyjny i użyta technologia wpływa na szeroką gamę tych produktów. Dobór formy palisady powinien iść zawsze w parze z wizualizacją przestrzenną waszego ogrodu tak aby była ona estetycznym  dodatkiem.

Poza walorami estetycznymi, palisady ogrodowe mają również duże znaczenie techniczne o czym powinni wiedzieć ci, którzy na swojej posesji mają pofałdowany teren. Pozwoli ona na dużą swobodę w kształtowaniu gruntu, jego poziomów czy granic a jednocześnie ze względu na swoją wytrzymałość odpowiednio go zabezpieczy przed osuwaniem się.

Palisady można również stosować do wizualnego podziału ogrodu tworząc odseparowane fragmenty. Sprawi to, że dostaniecie pewnego rodzaju formę kontroli nad roślinami, miejscem ich wzrostu czy występowania. Może zdarzyć się, że rośliny mogę przerastać palisadę ale w tym wypadku pozwoli ona na szybkie i sprawne oczyszczenie gruntu jak i kontrolę niechcianego wzrostu roślin.

Palisada betonowa
Palisada betonowa

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele materiałów, z których wykonane są palisady ogrodowe. Może to być plastik, drewno, kamień czy właśnie beton. W ogrodach najczęściej stosowany jest ten ostatni materiał, że względu na jego wytrzymałość na uszkodzenia jak i warunki atmosferyczne. Dodatkowo wybór tego materiału jak i po prostu palisady podyktowany jest nie tylko praktycznością ale również faktem, że świetnie komponuje się np. z betonowymi donicami czy awangardowymi dekoracjami z betonu. Świetnie równie będzie komponować się z chodnikami czy podjazdem.

Palisady betonowe stosuje się zazwyczaj w nowoczesnych stylach lub w takich ogrodach gdzie występuje ich kilka przez co bez problemu znajdą swoje miejsce. Również w przestrzeni publicznej, palisady są dość często wykorzystywane chociażby jak zabezpieczenie małych skarp.

Zadbany i piękny ogród to duma każdego właściciela. Jeżeli chcesz wiedzieć co należy w nim zrobić jesienią zapraszamy TUTAJ.

Gdzie zastosować palisadę?

Tak jak wyżej już wspomnieliśmy, palisady łączą ze sobą cechy wizualne jak i praktyczne przez co ich zastosowane jest dość obszerne. Najczęściej spotkać można je w ogrodach jako obrzeża trawnikowe ale również jako element schodów czy tarasów. Jest to na tyle wszechstronny produkt, że znajdzie zastosowanie jako:

  • Separator ciągów pieszych i trawników
  • Stabilizator krawędzi chodników z kostki lub płyt
  • Stabilizator skarp i nasypów
  • Wykończenie schodów lub tarasów
  • Łącznik różnych poziomów ( z palisady można zrobić schody)
  • Separator drzew czy krzewów

Pomimo wymienionych wyżej zastosować, palisady betonowe można stosować według własnego uznania. Jest to na tyle wszechstronny produkt, że bez problemu znajdziecie dla niego inne, kreatywne funkcje.

Jeśli interesuje cię beton architektoniczny lub inne nowoczesne i modne formy aranżacji wnętrz, zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą na stronie Luiziano.com.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kosz
Przewiń do góry