Malowanie betonu architektonicznego – jak i po co malować beton architektoniczny cz. 2
W poprzedniej części odpowiedzieliśmy na pytanie czy beton architektoniczny można malować farbą. Odpowiedź brzmi – tak. Jak najbardziej można to zrobić za pomocą farb akrylowych czy też epoksydowych. Ale pamiętajcie by zwrócić uwagę czy dana farba przeznaczona jest do użytku wewnętrznego czy zewnętrznego. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.
Malowanie betonu architektonicznego impregnatem
Dziś kontynuujemy temat malowania betonu aczkolwiek nie będziemy skupiać się na farbach tylko na pozostałych możliwościach takich jak impregnat. Produkt ten sprzedawany jest zazwyczaj w 5l opakowaniach i służy do impregnacji kostki brukowej ale również innych elementów betonowych, gipsu czy materiałów porowatych. Skoro beton można malować farbą dlaczego używać impregnatu? Jaka jest różnica?
Otóż jeśli chodzi o impregnat to:
- Wnika on w wewnętrzną strukturę betonu i zabezpiecza ją
- Chroni beton lepiej niż farba przed czynnikami atmosferycznymi
Dzięki zastosowaniu impregnatu, beton jest bardziej odporny na deszcz, wiatr ogólnie warunki atmosferyczne dlatego jego użycie wskazane jest do malowania i zabezpieczania betonu na zewnątrz budynku.
Więcej na temat impregnowania betonu architektonicznego znajdziesz TUTAJ.
Lakierowanie betonu architektonicznego
Innym sposobem zabezpieczenia czy pomalowania betonu architektonicznego jest zastosowanie specjalnego lakieru. Dobrej jakości produkty są świetną ochroną przed wodą, wilgocią i parą wodną. Dodatkowo lakierowanie pomoże chronić wasz beton przed kurzem oraz uszkodzeniami. Pamiętajcie, że dostępna jest cała gama lakierów od różnych producentów dlatego przez zakupem tego konkretnego zapoznacie się dokładnie z jego specyfikacją ponieważ ona będzie warunkować miejsce jego użycia. Dla betonu architektonicznego stosowanego na zewnątrz najlepiej wykorzystać lakiery poliuretanowe ze względu na ich wysoką odporność na warunki atmosferyczne.
Sposób nakładania lakieru nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o końcowy efekt, który chcecie uzyskać. Zwróćcie uwagę również na szkodliwe substancje wchodzące w skład lakieru ponieważ mogą przedostać się do grunty przy malowaniu kostki przed domem bądź elewacji. Nie zapomnijcie również o swoim bezpieczeństwie i załóżcie maseczkę w czasie lakierowania a już w szczególności podczas malowania wewnątrz budynku. Ze względu na swoją specyfikę, lakier będzie schnąć dłużej niż farba dlatego zalecamy nakładanie go bardzo cienką warstwą.
Wielu producentów posiada w swojej ofercie specjalne lakiery, które przy użyciu odpowiedniej techniki nakładania tworzą na powierzchni efekt tzw. mokrego betonu. Szczególnie atrakcyjnie wygląda to gdy wybierze się kontrastujący kolor z betonem np. czarny, czerwony lub żółty. Takie rozwiązanie sprawi, że powierzchnia będzie wyglądać wyjątkowo oraz będzie rzucać się w oczy.
Jak używać impregnatu do malowania betonu architektonicznego?
Pierwszy krok, który należy wykonać jeszcze przed samym malowaniem to dokładnie oczyszczenie oraz odtłuszczenie powierzchni. Jeżeli beton jest bardzo brudny i nie da się go doczyścić możecie spróbować użyć specjalnego preparatu głęboko oczyszczającego. Ten produkt powinien poradzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami oraz dodatkowo uwidocznić powierzchnię betonu. Preparat oczyszczający można nakładać pędzlem albo większą szczotką. Następnie poczekać ok. 15 – 20 min i wszystko spłukać czystą wodą. Jeżeli nie udało się za pierwszym razem, spróbujcie ponownie. Ze względu na inwazyjność produktu możecie w pierwszej kolejności wypróbować go na mało widocznym skrawku betonu. Kiedy powierzchnia jest już dokładnie oczyszczona i sucha możecie nałożyć impregnat za pomocą pędzla albo wałka.
Wydajność typowego impregnatu to ok. 1 litra na 6-8m² aczkolwiek wszystko zależny od chłonności impregnowanej powierzchni. Najczęściej używanym kolorem jest szary ale dostępne są również takie kolory jak brązowy, żółty czy czerwony więc na pewno będziecie w stanie dobrać kolor według własnego pomysłu. Samo impregnowanie nie jest nad wyraz skomplikowane natomiast posiada pewne wady. Czynność tą trzeba powtarzać co jakiś czas ze względu na mniejszą trwałość niż w przypadku lakieru a samo zastosowanie jest nieco trudniejsze niż użycie zwykłej farby.