...
Impregnat do drewna

Impregnat do drewna – co warto wiedzieć? 2022

Obok betonu, stali czy szkła jednym z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie ale również meblarstwie czy wykończeniach jest drewno. Dużą zaletą tego materiału jest plastyczność dzięki, której jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo ciekawe efekty wizualne. Aby przez długie lata drewno cieszyło nasze oko trzeba o nie odpowiednio zadbać przed niekorzystnymi warunkami i zastosować odpowiedni impregnat do drewna.

Preparat impregnujący musi być odpowiednio dobrany aby spełnił swoją rolę. W zależności jakie drewno zabezpieczamy i gdzie ono się znajduje będziemy musie wykorzystać do tego adekwatny impregnat. Jest to uwarunkowane tym, że drewniane meble nie są narażone na takie same warunki jak np. deski na tarasie. Trzeba wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne ale również np. sposób użytkowania danego materiału i w związku z tym dobrać odpowiedni impregnat do drewna

Dlaczego trzeba impregnować drewno?

Drewno jak każdy inny materiał pod wpływem niekorzystnych warunków takich jak mróz czy deszcz może z czasem ulec uszkodzeniu. Często będzie dotyczyć to elementów wykończeniowych przez co są one dobrze widoczne a na pewno każdy z nas chce aby jego taras czy meble wyglądały zawsze idealnie. Uszkodzeniu może równie ulec struktura drewna co może być bardzo niebezpieczne zwłaszcza przy drewnie konstrukcyjnym. Nie należy zapominać, że drewno jako materiał naturalny jest również narażone na pleśń czy grzyby.

Impregnat do drewna chroni je wnikając w jego strukturę. Taka forma ochrony zabezpiecza materiał przed określonymi czynnikami. Przykładowo impregnat, który wykorzystamy na zewnątrz np. do tarasu lub mebli ogrodowych powinien przede wszystkim zabezpieczać przez promieniowaniem UV oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, drewno nie będzie pękać ani odbarwiać się pod wpływem promieniowania UV. Należy również pamiętać, że z pogorszeniem kondycji drewna mogę pojawiać się również problemy z pleśnią czy innymi mikroorganizmami.

Impregnat do drewna
Impregnat do drewna

Jeśli fascynuje cię drewno to zachęcamy do zapoznania się z ofertą drewnianych lameli na naszej stronie.

Impregnat do drewna – jakie są rodzaje?

 W obecnych czasach mnogość producentów sprawia, że na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych produktów impregnujących. Dostępne są impregnaty bezbarwne oraz z dodatkiem barwnika czy wodorozcieńczalne zalecane do stosowania we wnętrzach budynków jak i na bazie rozpuszczalników dedykowane do stosowana na zewnątrz. Zazwyczaj impregnat do drewna w wersji podstawowej jest bezbarwny. Wśród nich wyróżnia się:

1. impregnat solny do drewna – preparaty tego typu składają się z mieszaniny soli, których właściwości sprawiają, że są owado- oraz grzybobójcze. Jest to również impregnat, który zabezpieczy drewno przed wysoką temperaturą oraz nawet ogniem ale należy pamiętać, że nie uodporni od drewna całkowicie. Impregnat solny może mieć formę koncentratu rozpuszczalnego w wodzie albo proszku ale dostępne są również produkty od razu gotowe do użytku. Impregnat do drewna na bazie soli nie zawiera związków węglowodorowych dzięki czemu jest mniej toksyczny a jego zapach nie jest tak odpychający. Impregnatu solnego nie można stosować do zabezpieczania deskowania dachu, na którym założona będzie blacha ⋅

2. rozpuszczalnikowy impregnat do drewna – preparat ten wnika bardzo głęboko w strukturę drewna ale jednocześnie posiada związki lotne przez co jest toksyczny. Środki te często wytwarzane są na bazie benzyny lakowej. Powoduje to, że ten impregnat nie daje dużej odporności na działanie ognia dlatego raczej nie stosuje się go do drewna konstrukcyjnego. Ze względu na drażniący zapach środka tego nie stosuje się w budynku za to świetnie na da się do impregnacji drewnianego płotu czy małych elementów drewnianych.

3. Impregnat do drewna na bazie oleju – środek ten zmniejsza nasiąkliwość drewna dlatego świetnie sprawdzi się tam gdzie panuje duża wilgotność. Środki te mogą również zawierać składniki chroniące przed działaniem pleśni czy owadów. Preparaty te również mogą zawierać związki lotne dlatego nie jest wskazane aby używać ich w pomieszczeniach.

4. Impregnaty żywiczne – preparat ten świetnie chroni drewno przed wilgocią. Dostępne są tutaj środki wodorozcieńczalne jak i rozpuszczalnikowe dlatego tego typu impregnat będzie mogli zastosować we wnętrzu budynku jak i na zewnątrz. Często środki te zawierają barwniki dzięki czemu drewno nabiera dekoracyjnego charakteru.

Impregnat do drewna
Impregnat do drewna

Impregnowanie drewna może niekiedy stwarzać problemy. TUAJ znajdziesz najczęstsze problemy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kosz
Przewiń do góry
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.