...
- Luiziano.com - Dekoracje ścian - Tynki dekoracyjne | Płyty betonowe | Beton architektoniczny

Gdzie wykorzystać beton architektoniczny w kuchni (2022)

Jak już wiecie z naszego bloga, beton architektoniczny stał się w ostatnich latach bardzo modnym materiałem wykorzystywanym do aranżacji wnętrz. W zasadzie tylko wyobraźnia ogranicza was co do jego zastosowania. Możecie wykończyć nim podłogi, ściany, wykorzystać w postaci dodatków czy dekoracji. Beton dekoracyjny świetnie sprawdzi się również jego blat w łazience czy też kuchni.

Poniżej przedstawimy wam kilka pomysłów gdzie wykorzystać beton dekoracyjny w kuchni.

Czy beton architektoniczny nadaje się do wykorzystania w kuchni?

Odpowiedź jest jedna – oczywiście, że tak! Na przestrzeni lat a nawet wieków beton utrwalił się jako materiał bardzo odporny, wytrzymały a w obecnych czasach również powszechny. Przez sposób wytwarzania oraz późniejszy proces wiązania i utwardzania materiał otrzymuje swój charakterystyczny surowy wygląd. Tak naprawdę każdy kawałek może wyglądać inaczej ze względu na przebarwienia czy pory, które występują na powierzchni. Dzięki takim właściwościom nawet dwie identycznie urządzone kuchnie będą różnić się teksturą betonu.

Gdzie zastosować beton dekoracyjny w kuchni?

Ściana nad blatem

Jedna z możliwości, która szybko nasuwa się na myśl to ściana nad blatem. Niejednokrotnie jest to jedna z tych najmocniej wyeksponowanych ścian w pomieszczeniu, która z odpowiednim wykończeniem, oświetleniem i dodatkami może stać się prawdziwą wizytówką mieszkania. Jeżeli w projekcie nie przewidziałeś betonowej ściany nad blatem najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie płyt betonowych. Są proste w montażu, łatwo się je przycina oraz szybko klei do każdej powierzchni. Ściana w tym miejscu narażona jest na uderzenia, otarcia czy po prostu częstsze zachlapania więc beton będzie nadawać się tutaj idealnie.

Jeżeli nie przekonują cię w pełni płyty betonowe możesz zastanowić cię nad mozaiką lub mozaiką trójwymiarową. Przy zastosowaniu odpowiednie światła ściana będzie wyglądać po prostu świetnie i zwróci uwagę każdego aczkolwiek musisz liczyć się z tym, że ze względu na szczeliny oraz nierówną powierzchnię ściana będzie po prostu trudniejsza do utrzymania w czystości.

W obu przypadkach warto podkreślić walory estetyczne ściany oświetleniem. Może być ono punktowe lub liniowe. Najlepiej umiejscowić je tuż przy ścianie pod szafkami wiszącymi przez co padające światło będzie opływać i podkreślać wszelkie nierówności

Beton architektoniczny w kuchni
Beton architektoniczny w kuchni

Blat kuchenny

Blat kuchenny wykonany z betonu świetnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu ze względu na jego wytrzymałość na obciążenia, zarysowania oraz zmianę temperatur. Blat z betonu można łatwo dopasować do swojej kuchni ponieważ wytwarzane są w różnych kolorach a ich wykonanie może odbyć się bezpośrednio u producenta lub na miejscu. Z betonowego blatu mogą powstać również inne elementy mieszkania takie jak np. stoły czy szafki.

Betonowe dodatki

Wnętrze każdego pomieszczenia można z powodzeniem ozdobić przeróżnymi mniejszymi bądź większymi dodatkami. Mogą być to przeróżne meble, donice, miski, podkładki. Tak naprawdę beton jest na tyle kreatywnym materiałem, że jego wykorzystanie zależy tak naprawdę od Ciebie. Możesz wykorzystać ten materiał do trzymania owoców w betonowej misie na stole, do oświetlenia pokoju betonowym żyrandolem czy odliczania czasu betonowym zegarem. Możliwości jest tak dużo, że nie sposób wymienić tutaj wszystkich a nawet gdybyśmy spróbowali i tak znajdziesz tych pomysłów więcej.

Więcej pomysłów na betonowe ozdoby znajdziesz tutaj.

Betonowa posadzka

Tak jak w przypadku ścian, beton świetnie nadaje się również jako wykończenie podłóg. Tak naprawdę w ten sposób możesz wykończyć całe mieszkanie niezależnie od pomieszczenia a dodatki i meble specyficzne dla każdego pokoju sprawią, że betonowa podłoga będzie wyglądać po prostu dobrze. Wybór posadzek betonowym jest spory. Mogą to być klejone płyty z betonu architektonicznego, posadzka przemysłowa czy beton polerowany. Ważną cechą betonu zwłaszcza w kuchni jest wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia i zachlapania.

Beton architektoniczny w kuchni
Beton architektoniczny w kuchni

W jaki sposób zabezpieczyć beton architektoniczny w kuchni?

Aby wasze betonowe powierzchnie wyglądały przez długie lata jak nowe konieczne jest ich zabezpieczenie. Kuchnia jest tym pomieszczeniem, które jest szczególnie narażone na wilgoć, środki chemiczne czy zadrapania. Dodatkowo występują tutaj częste zmiany temperatur.

Aby odpowiednio zabezpieczyć betonowe powierzchnie musicie je zaimpregnować powłoką o właściwościach hydro- i oleofobowych. W zależności od wybranego środka impregnującego, zabieg ten będzie trzeba powtórzyć kilkukrotnie. Dobrze zaimpregnowany beton nie stwarza problemów z czyszczeniem. Wystarczy przetrzeć go ściereczką lub gąbką. Można zrobić to na sucho i mokro.

Na koniec zwróć uwagę na to jaki produkt kupujesz. Na rynku dostępne są imitacje betonu, które najczęściej wykonuje się z gipsu. Taki produkt jest tańszy ale jednocześnie mniej wytrzymały. W kontakcie z wodą może ulegać rozpuszczeniu więc nie nadaje się do kuchni a dodatkowo cząstki wyrobów polimerowych mogą przedostawać się do żywności.

Produkty tylko najwyższej jakości znajdziesz na stronie Luiziano.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kosz
Przewiń do góry
Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.