- Luiziano.com - Dekoracje ścian - Tynki dekoracyjne | Płyty betonowe | Beton architektoniczny

Beton w architekturze – 8 ciekawych budynków w Polsce cz.2

W pierwszej części, o której pisaliśmy TUTAJ przedstawiliśmy Wam kilka bardzo ciekawych budowli wykonanych z betonu. Dzisiaj czas na drugą część. W dzisiejszym wpisie zabierzemy was w dalsza podróż po różnych regionach Polski i pokażemy kolejne 4 świetne budowle wykonane przy pomocy betonu architektonicznego.

1. Hala targowa Zieleniak na warszawskiej Ochocie

Ponownie wracamy do stolicy naszego Państwa czyli Warszawy. Hala to w rzeczywistości sporej wielkości plac targowy z zewnętrznymi miejscami handlowymi. Budynek wykończony jest z zewnątrz z prefabrykowanych ryflowanych betonowych płyt oraz dużymi przeszkleniami w czarnych ramach. Według pomysłu architektów, taki sposób wykończenia budynku miał się idealnie wpasować do najbliższej okolicy m.in. do budynku Archiwum Akt Nowych. Zastosowany odcień szarości miał uspokajać całą okoliczną zabudowę. Nad wejściem znajduje się zielony neon w stylu PRL

Beton w architekturze
Hala targowa Zieleniak na warszawskiej Ochocie

2. Budynek muzeum lotnictwa w Krakowie

Muzeum Lotnictwa w Krakowie to jeden z ważniejszych punktów turystycznych w stolicy Małopolski. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na historię wojskowości oraz techniki lotniczej ale również ze względu na minimalistyczny i surowy gmach główny budynku muzeum. Utrzymany jest w szarych spokojnych kolorach a wykonany został z betonu, szkła i aluminium. Budynek w swoim odbiorze jest dość awangardowy a powstał przy współpracy berlińskiego oraz krakowskiego biura architektonicznego.

Budynek został doceniony w 2011 roku i otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie Polski Cement w Architekturze Jury przyznało nagrodę „za intrygującą formę obiektu dobrze oddającą jego funkcję i relacje z lotnictwem, za twórcze użycie betonu jako podstawowego tworzywa, manifestującego jego zaawansowane technologicznie zalety i możliwości formowania”..

- Luiziano.com - Dekoracje ścian - Tynki dekoracyjne | Płyty betonowe | Beton architektoniczny
Budynek muzeum lotnictwa w Krakowie

3. Arka Roberta Koniecznego w Brennej

Arka czyli prywatny dom architekta Roberta Koniecznego został nagodzony w 2016 roku prestiżową nagrodą przyznaną przez brytyjski magazyn Wallpaper w kategorii „dom prywatny”. Dom znajduje się na zboczu góry w południowej Polsce niedaleko Bielska-Białej a wyglądem przypomina zacumowaną łódź. Jest to niewątpliwie jedna z ładniejszych realizacji ukazująca beton w architekturze na terenie naszego państwa.

Więcej na temat tej świetnej budowli możecie znaleźć na stronie wyżej wspomnianego magazynu TUTAJ

- Luiziano.com - Dekoracje ścian - Tynki dekoracyjne | Płyty betonowe | Beton architektoniczny
Arka Roberta Koniecznego w Brennej

4. Tunel aerodynamiczny w Morach

Budynek powstał w okolicach Ożarowa Mazowieckiego w pobliżu drogi ekspresowej s8. Pełni funkcję tunelu aerodynamicznego co stało się niewątpliwą atrakcją w okolicy. Jednocześnie sama bryła budynku może przyciągnąć wszystkich fanów lubiących beton w architekturze. Wygląd może przypominać betonową rzeźbę o geometrycznych kształtach gdzie przeważają duże prostokąty. Dolna część gdzie znajduje się wejście została wykończona dodatkowo dużymi przeszkleniami.

- Luiziano.com - Dekoracje ścian - Tynki dekoracyjne | Płyty betonowe | Beton architektoniczny
Tunel aerodynamiczny w Morach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Kosz
Przewiń do góry