Beton w architekturze – 8 ciekawych budynków w Polsce cz.1
Nie raz już pisaliśmy, że beton jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych na świecie. Prawdopodobnie można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest najpopularniejszy. Dzięki wszystkim swoich charakterystycznym cechom zyskał nawet uznanie w wykończeniu wnętrz. Coraz częściej materiał ten wykorzystywany jest jako środek artystyczny. Daje on szerokie możliwości aby uzyskać różnorodne faktury poprzez dobór odpowiedniego szalunku. Można wtedy również uzyskać wysublimowane efekty czy detale.
Niejednokrotnie pisaliśmy już o wykorzystaniu betonu w domu do wykończenia wnętrz czy jako elementy dekoracyjne. Dziś skupimy się na szerszym kontekście i pokażemy wam 4 bardzo ciekawe budowle w Polsce, w których zastosowano beton architektoniczny.
1. Budynek biurowy Prosta Tower w Warszawie
Budynek biurowy Prosta Tower został zaprojektowany przez uznane biuro architektoniczne Kuryłowicz & Associates. Powstawał w latach 2077-2011 w Warszawskiej dzielnicy Wola, która obecnie uchodzi za centrum biznesowe Warszawy. Jedno chyba najbardziej charakterystycznym elementem jest romboidalna fasada wykonana właśnie z betonu architektonicznego. Zaokrąglone krawędzie tejże romboidalnej siatki nadają płynności i lekkości konstrukcji. Sama fasada budynku wykonana jest ze szkła i odsunięta jest o parędziesiąt centymetrów. Budynek został wyróżniony międzynarodową nagrodą w konkursie CEMEX Building Award na najciekawsze budynki z betonu architektonicznego na świecie.
Jeżeli chcecie poznać więcej ciekawych szczegółów dotyczących architektury, serdecznie zapraszam do zapoznania się z TYM KANAŁEM na YT.
2. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Tak zwana warszawska BUW jest jedną z bardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy a jednocześnie najprawdopodobniej najpiękniejszą i najlepiej zaprojektowaną biblioteką w Polsce. Jest również jedną z najbardziej znanych budowli zaprojektowanych przez Kuryłowicz & Associates. Jest to miejsce, w którym łączy się beton, stal i szkło. Beton jest zdecydowanie wiodącym elementem całej budowli bo stanowi nie tylko elementy konstrukcyjne ale również wykończenie co niektórych elementów wyposażenia wnętrza jak np. szkielety mebli.
3. Osiedle Manhattan przy Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu
Jest to 6 wieżowców ulokowanych w sąsiedztwie Placu Grunwaldzkiego. Potocznie nazywane Manhattanem lub żartobliwie „sedesowcami” ze względu na charakterystycznie zaokrąglone okna. Wybudowane w latach 60 zostały uznane jednocześnie za najlepsze oraz najbardziej kontrowersyjne działa architektury w powojennej Polsce. Budynki zostały wykonane z betonowych prefabrykatów, które umożliwiały szybkie wnoszenie budowli. Według pierwotnych planów budynki miały być wykonane z białego betonu a po nich miała pnąc się roślinność ale niestety ze względu na różne uwarunkowania plany były trzeba zmienić i wykonano budowle ze zwykłego, szarego betonu. W 2016 roku został wykonany gruntowny remont osiedla.
4. Rotunda Panoramy Racławickiej we Wrocławiu
Budowę rotundy ukończono w 1985 natomiast sama budowa trwała z przerwami ponad 20 lat. We wnętrzu znajduje się ogromne, panoramiczne malowidło autorstwa Wojciecha Kossaka. Upamiętnia ono zwycięską bitwę pod Racławicami w czasie trwania insurekcji Kościuszkowskiej. Konstrukcja oparta jest na prefabrykowanych betonowych słupach, na których widoczne są w dalszym czasie ślady po szalunkach a całość wieńczy szklany dach. W samej budowli, w jej wykonaniu można dostrzec inspiracje takim nurtem jak brutalizm, którzy charakteryzuje się dominacją przestrzenną, eksponowaniem elementów konstrukcyjnych i wykorzystaniem niewykończonego betonu.
Projektowanie budynków nie jest proste ale każdy może spróbować swoich sił we własnym domu. Jeśli interesuje cię beton architektoniczny zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą TUTAJ.